از سرگیری آزمایشات بر روی “هیدروکسی کلروکین”

پس از تردید محققان در صحت داده‌های یک پژوهش که در آن نسبت به ضررهای مصرف “هیدروکسی کلروکین” برای درمان کرونا هشدار داده شده بود، مجله معتبر و تخصصیِ “لنست”، این مقاله را حذف کرد.

به گزارش درمان یاب، روز چهارشنبه (سوم ژوئن) سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد تحقیق درباره این دارو که در پی انتشار این گزارش متوقف شده بود را از سر خواهد گرفت.

سه نفر از محققانی که روی این مقاله علمی کار کرده بودند به منتقدان گفتند که قادر نیستند صحت ادعاهای خود را اثبات کنند چرا که شرکت “سرجیفیر” که سفارش دهنده این تحقیق بود اجازه تحقیق مستقل درباره داده‌های مورد استناد این پژوهش را نمی‌دهد.

سپان دسای، مدیرعامل شرکت سرجیفیر که در زمینه سلامت و بهداشت فعالیت می‌کند و نام او به عنوان چهارمین تهیه‌کننده این تحقیق ذکر شده بود به روزنامه بریتانیایی گاردین گفته که آماده همکاری با محققان مستقل در زمینه این گزارش است اما داده‌های درخواست شده را تحویل نخواهد داد چرا که این کار “نقض توافق نامه‌های میان شرکت او و مراجعانش و همچنین نقض تعهد محرمانه نگه داشتن این اطلاعات” است.

در مقاله‌ای که با استناد به این تحقیق چند روز پیش در مجله علمی لنست منتشر شد آمده بود که حدود ۹۶ هزار بیمار کرونا در ۶۷۱ بیمارستان در سراسر جهان در جمع آوری داده های آن مشارکت داشته‌اند. در این مقاله ادعا شده بود که ۱۵ هزار بیمار مبتلا به کرونا در جریان این تحقیق دوز هیدروکسی کلروکین یا مشتقات آن همچون کلروکین را به تنهایی یا در ترکیب با داروهای آنتی‌بیوتیک استفاده کرده بودند.

این مقاله که اکنون صحت آن زیر سوال رفته، مدعی شده بود که نتیجه این تحقیق نشان داده که هیدروکسی کلروکین هیچ فایده‌ای برای بیماران کووید۱۹ نداشته و حتی خطر بروز عوارضی چون آریتمی ضربان قلب و مرگ را بالا می‌برد.

مقالات علمی معمولا پیش از انتشار در مجلات معتبر باید از سوی دیگر محققان و ارزیاب‌های مستقل بازبینی شوند و روش تحقیق آنها مورد تایید دیگر پژوهشگران و خبرگان قرار گیرد.

با وجود رد اعتبار این پژوهش، هنوز هم بسیاری از دانشمندان و پزشکان نسبت به کارآیی داروی هیدروکسی کلروکین در درمان کرونا تردید دارند.

این دارو برای درمان مالاریا سودمند خوانده شده و حتی برای بیماری هایی همچون لوپوس و آرتروز هم توصیه می‌شود اما هنوز تحقیق و ارزیابی بالینی درباره سودمندی آن برای بیماران کووید۱۹ قطعی نشده است.

در عین حال نتایج یک تحقیق بالینی در دانشگاه پزشکی مینه‌سوتا آمریکا نشان داده که “هیدروکسی کلروکین” برای پیشگیری از کووید ۱۹ موثر نیست.

مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.