کاوازاکی ارتباط مستقیمی با کووید 19 دارد

فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان گفت: برخی مطالعات نشان می‌دهد که کاوازاکی بعد از کرونا در کودکان بسیار شایع شده است و رابطه مستقیمی با کووید ۱۹ دارد.

به گزارش درمان یاب، عباس مومن زاده، فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان در پاسخ به نگرانی مطرح شده مردم در سامانه ۴۰۳۰ وزارت بهداشت با اشاره به ارتباط بین بیماری کرونا و کاوازاکی در کشور گفت: کودکان زیادی در ایران و دیگر کشور‌های دنیا به کاوازاکی که یک بیماری قلبی و عروقی است مبتلا شده اند.

وی با بیان اینکه این بیماری در دنیا بسیار شناخته شده است، افزود: این بیماری باعث دیلاته (بزرگ) شدن عروق قلب می‌شود. برخی مطالعات نشان می‌دهد که کاوازاکی بعد از کرونا در کودکان بسیار شایع شده است و رابطه مستقیمی با کووید ۱۹ دارد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان با تاکید بر اینکه مهمترین سوالی در خصوص بیماری کاوازاکی مطرح شده مبنی بر اینکه آیا در گذشته، کودکان به این بیماری مبتلا شده بودند یا به کووید ۱۹، گفت: کرونا انواع مختلفی مانند سارس و مرس هم داشته است و تنها نوع در دنیا ویروس کووید ۱۹ نیست.

مومن زاده در ادامه با بیان اینکه هم اکنون کاوازاکی با دانه‌های مخصوص در بدن کودکان ظاهر می‌شود، تصریح کرد: همچنین کرونا هم با دانه‌هایی مانند بیماری کاوازاکی در بدن کودکان شایع شده است.

وی با اشاره به مباحثی که در خصوص مبتلا نشدن کودکان به کووید ۱۹ مطرح می‌شود، افزود: مطرح شدن این موضوعات بسیار اشتباه است چراکه احتمال ابتلای کودکان به کرونا ویروس خفیف یا شدید بدون داشتن هیچ علامتی، وجود دارد و باعث شود بیماری از کودکان به بزرگسالان انتقال یابد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان بیان داشت: ممکن است نوزادان از زمان تولد به کووید ۱۹ مبتلا شوند، اما شیوع این بیماری با مرگ و میر کمتری همراه است.

مومن زاده تاکید کرد: تشخیص ویروس کووید ۱۹ در کودکان بیشتر بر اساس ابتلای خانواده این کودک به کرونا ویروس است. تست‌های تشخیصی می‌تواند ابتلای کودکان به کووید ۱۹ را به صورت دقیق تری مشخص کند.

وی با بیان اینکه تعدادی نوزاد به دلیل ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در بیمارستان امام حسین (ع) بستری شده اند، گفت: هنوز علت ابتلای نوزادان به این ویروس مشخص نشده است.

مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.