صفر کردن واردات دارو منطقی نیست/ هدررفت ظرفیت های بومی در حوزه فراورده های طبیعی و سنتی

نهمین همایش طلای سبز و هشتمین همایش مکمل های غذایی و رژیمی برگزار شد؛

به گزارش درمان یاب، محمدرضا شانه ساز در هشتمین همایش مکمل های غذایی و رژیمی و نهمین همایش طلای سبز، گفت: ما پتانسیل و ظرفیت بالایی داریم که بتوانیم به مشکلات فائق شویم و بسیاری از ظرفیت های بالقوه را به فعلیت برسانیم. ما اگرچه ظرف چند سال قبل در حوزه داروهای طبیعی و سنتی قدم های بسیار بزرگی برداشتیم اما آنچه که استفاده می شود، حتی یک درصد ظرفیت موجود در کشور نیست و درصد کمی از توان تولیدی کشور است و این به معنای هدررفت امکانات و ظرفیت های بومی است.

وی ادامه داد: در ایام کرونا خیلی ها کمک کردند که می تواند الگوی خوبی برای حذف موانع تولید باشد. انتقاد دکتر کبریایی زاده در خصوص تسهیل امور تولید، بسیار بجاست و باید تولید تسهیل شود و ما هم قائل به این موضوع هستیم. می دانیم‌ که باید بیشتر از اینها کار کنیم. امروز برای صدور پروانه در حوزه داروهای طبیعی و مکمل ۳۵ روز زمان صرف می کنیم‌ که خود می تواند یک رکورد باشد. این نمونه اقدامی بوده که برای تسهیل کار تولیدکنندگان انجام شده است که امیدواریم بتوانیم باز این زمان را کوتاه تر کنیم.

نگاهی به آمار مکمل در کشور

رئیس سازمان غذا و دارو در صحبت های خود با اشاره به آمار تولید مکمل در کشور، اظهار کرد: در سال۱۳۹۶ برای حدود ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار بسته مکمل، مجوز صادر کردیم. در سال ۱۳۹۷ این میزان به ۵۵ میلیون بسته رسید. در سال ۱۳۹۸ نیز به ۱۰۵ میلیون بسته رسید که افزایش ۱۰۰ درصدی داشت. در سه ماهه اول امسال نیز مجوز ۴۵ میلیون بسته مجوز گرفته و وارد بازار شده است که این موضوع نشان دهنده توجه به تولید است.

همچنین در حوزه واردات، از ۴۲ میلیون بسته در سال ۱۳۹۶ به ۲۷ میلیون در سال ۱۳۹۷ رسیدیم که کاهشی ۴۰ درصدی داشت و این رقم به حدود ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار بسته در سال ۱۳۹۸ و در سه ماهه ابتدایی امسال نیز به دو میلیون و ۵۰۰ هزار بسته رسیده که روندی کاهشی را داشته است.

شانه ساز ادامه داد: در حوزه مکمل های تغذیه ای و ورزشی در سال ۱۳۹۶ از نظر دلاری ۱۷۴ میلیون دلار واردات داشتیم که در سال ۱۳۹۷به ۱۰۵ میلیون دلار کاهش یافت. همچنین در سال ۱۳۹۸ به ۷۲ میلیون دلار رسید که البته ارز آن نیمایی شد. در سه ماهه ابتدایی امسال نیز حدود هشت میلیون دلار برای واردات مکمل داشتیم. این عملکرد در راستای شعارهای تولید محقق شده است. همچنین ارز واردات مواد اولیه نادر سال ۱۳۹۶ حدود ۲۸.۵ میلیون دلار بود که در سال۱۳۹۷ به ۴۰ میلیون دلار رسید و در سال ۱۳۹۸ به ۸۲ میلیون دلار رسید و امسال امیدواریم که به حدود ۱۹۲ میلیون دلار برسیم که بازار بزرگتری برای تولیدکنندگان و زمینه ورود تولیدکنندگان را به بازارهای بین المللی فراهم شود. انتظار داریم دوستان از این ظرفیت استفاده کنند تا این هدف مهم محقق شود.

صفر کردن واردات دارو منطقی نیست

شانه ساز ادامه داد: واردکنندگان ما که امروز به بزرگترین تولیدکنندگان در این عرصه تبدیل شده اند، تلاش کنند که از ظرفیت بازرگانی خودشان برای صادرات استفاده کنند.‌ یقینا امکان صادرات در صورت ورود این عزیزان می تواند کمک کند.

معاون وزیر بهداشت افزود: تلاش ما این نیست که واردات را صفر کنیم؛ زیرا در هیچ حوزه ای نه دارو و نه مکمل منطقی نیست.

ما انتظارمان این است که داروهای مورد نیاز بیماران را همگام با توسعه علمی دنیا در اختیار بیماران بگذاریم، اما تلاش هم می کنیم که تراز را مثبت کنیم. این ظرفیت در حوزه سلامت وجود دارد و به راحتی می توانیم‌ تراز صادرت را مثبت کرده و ارزآوری را بیشتر از مصرف ارز کنیم، امیدواریم از سال آینده از بحث تولید صرف فاصله بگیریم و تولید مواد اولیه را در دستور کار داشته باشیم.

در حوزه تولید داروهای طبیعی عقب هستیم

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین‌گفت: ما در حوزه تولید داروهای طبیعی عقب هستیم. همچنین در حوزه تغذیه وضعیت قابل دفاعی نداریم. در حوزه سوء تغذیه بحث بد مصرف کردن را داریم. چاقی و دیابت در کشور بیداد می کند که بسیار بد است. پوکی استخوان را داریم یا بحث های کم خونی که نشان می دهد باید از مکمل ها استفاده کرد.

شانه ساز افزود: در حوزه فعالیت های ورزشی متاسفانه ورزشکاران ما به استفاده از مکمل های فیک و تقلبی رو می آورند و باید فکری به حال سالن های ورزشی شود. زیرا اتفاقات بدی در آن ها را روی می دهد و باید اطلاع رسانی به آنها انجام شود که از مصرف مکمل ها و داروها به هر شکل اجتناب کنند که جزو برنامه های ماست.

مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.