گرم کردن تنور فعالیت های دانش بنیان برای جلوگیری از خروج نخبگان

مراسم اختتامیه دومین رویداد کارآفرینی فناوری های تجهیزات پزشکی؛

روز چهارشنبه، مراسم اختتامیه دومین رویداد کارآفرینی فناوری های تجهیزات پزشکی؛ دندانپزشکی و آزمایشگاهی با حضور رئیس سازمان نظام پزشکی، رئیس سازمان غذا و دارو و 7 تیم برگزیده این رویداد در سازمان نظام پزشکی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار درمان یاب، محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی در مراسم اختتامیه دومین رویداد کارآفرینی فناوری های تجهیزات پزشکی؛ دندانپزشکی و آزمایشگاهی، با اشاره به این که برگزاری این رویدادها سبب انتقال نیازهای حوزه صنعت و پزشکی خواهد شد؛ اظهار کرد: انفصال وزارتخانه های بهداشت و علوم در یک برهه زمانی، سبب ناشناخته ماندن نیازهای حوزه پزشکی شد؛ در حالی که بسیاری از صنعتگران خواستار شناخت نیازهای حوزه پزشکی بوده و با کسب اطلاعات توانستند تولیدات خوبی در این حوزه داشته باشند.

وی با ابراز خرسندی از برگزاری رویدادهای فناورانه در حوزه های پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی افزود: این نوع ارتباطات سبب شناخته شدن نیازهای حوزه سلامت و پزشکی و مرتفع نمودن آنها در سطح جامعه شده و برگزاری دومین رویداد در این حوزه نشان می دهد که زیربنا ساخته شده و در آینده شاهد پیشرفتهای خوبی در چرخش عملی کشور خواهیم بود.

 

برای تامین دارو و تجهیزات با چالش های متعددی مواجه هستیم

در ادامه این نشست، محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو نیز در سخنرانی در این رویداد اظهار کرد: همکاری و مساعدت در جهت توسعه کسب و کارهای فناورانه و دانش بنیان، باید زودتر شکل می گرفت. امروزه استفاده از تکنولوژی با حداقل هزینه ها در کوتاهترین زمان و فرآیند و ارائه آن به گیرندگان خدمت، سبب افزایش امید و تغییر سبک زندگی شده و باید با مساعدت های لازم، این مهم را برای گیرندگان خدمت در جامعه فراهم کنیم.

وی افزود: در زمینه تولید تجهیزات پزشکی؛ دارویی و هر آن چه که کالای سلامت محور قلمداد می شود به توان داخلی متکی هستیم زیرا دنیای امروز به نیازهای واقعی توجه نکرده و به محض آن که شرکت های خارجی با نیازهای ما آشنا شوند ؛ تحت فشار دولت های خود قرار گرفته و از ارائه خدمات به بازار بزرگ ایران منع خواهند شد.

وی ادامه داد: اکنون برای تامین دارو و تجهیزات با چالش های متعددی مواجه هستیم و هر چه ترامپ و ترامپیست ها فشار وارد کنند با تکیه بر توانمندی جوانان نخبه به حیات خود ادامه می دهیم زیرا امروز مهمترین ابزار ما نخبگانی هستند که برای رفع نیازهای کشور گام برمی دارند.

رئیس سازمان غذا و دارو ضمن اعلام آمادگی در جهت رفع نیازهای نخبگان و دریافت پیشنهادات آنان جهت راهگشایی در حوزه تجهیزات پزشکی و دارویی گفت: باید با همکاری و تلاش یکدیگر تنور فعالیت های دانش بنیان را گرم کنیم و از خروج نخبگان از کشور جلوگیری نماییم.

معاون وزیر  بهداشت همچنین تاکید کرد: بالاترین ارزش افزوده در حوزه صادرات کشور مربوط به کالاهای سلامت محور بویژه تولیدات شرکت های دانش بنیان است و در بحران فعلی که اداره امور کشور متکی به ارز صادرات غیرنفتی است باید توجه بیشتری به صادرات و شرکت های دانش بنیان داشته باشیم.

 

نیازمند دانشگاههایی از نسل سوم و چهارم برای تولید سرمایه هستیم

در ادامه این مراسم، دکتر علیرضا سلیمی، معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی نیز با اشاره به این که از دو سال گذشته توجه به استارتاپ و کارآفرینی درحوزه سلامت و قشر جوان جزء اولویت های معاونت آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی قرار گرفت ؛ خاطرنشان کرد: سازمان نظام پزشکی هم در سیاستگذاری و هم در حوزه اجرا به استارتاپ های حوزه سلامت کمک می کند و در بخش سیاستگذاری میتواند دورنمایی از نیازهای جامعه را برای شرکت های جوان و سیاستگذاران ترسیم کند و در حین مسیر نیز مشورت؛ کمک و حمایت ها را ارائه دهد و بحث نظارت را در شرکت های دانش بنیان داشته با شد.

وی افزود: هدف نهایی از برگزاری این رویداد گسترش زیست‌بوم کارآفرینی و نوآفرینی و کمک به نشان دادن دستاورد های تیم ها به جامعه پزشکی و همچنین فراهم کردن فرصت معرفی تیم ها به سرمایه گذاران حوزه تجهیزات پزشکی بود  .

وی در پایان اضافه کرد : شیوع کووید 19 زمان را متوقف نکرده است و امروز نیازمند دانشگاههای از نسل سوم و چهارم برای تولید ثروت و سرمایه در کشور هستیم.

 

نیازمند منسجم تر کردن سرویس دهی در حوزه های دیجیتال هستیم

دکتر کاظمی، مدیر عامل صندوق تعاون و رفاه سازمان نظام پزشکی نیز با اشاره به اینکه در آینده شاهد جنگ اطلاعاتی خواهیم بود؛ بیان کرد: ارزش افزوده و ثروت در حوزه های کسب و کار و دیتا بوده و حوزه پزشکی هم دارای دیتاهای فراوانی است که می توان نیازهای آن را شناسایی نمود.

وی خاطرنشان کرد: ما آماده پذیرش هر نوع ایده در حوزه کسب و کارهای سودده هستیم و باید از امکانات موجود برای منسجم تر کردن سرویس دهی در حوزه های دیجیتال و مجازی استفاده کنیم.

لازم به ذکر است در این رویداد ملی 45 تیم ایده، طرح و یا محصول اولیه خود را در محورهای تجهیزات پایش؛ کنترل، کاهش یا تسکین درد بیمارها، تجهیزات مراقبت خانگی، تجهیزات خود مراقبتی، تجهیزات، لوازم و مواد یکبار مصرف، تجهیزات مراقبت و کنترل بارداری و فرزندپروری، گجت­های پوشیدنی در وب سایت این رویداد ثبت نمودند و به کمک شتابدهنده تخصصی سکو، بر اساس نیاز خود از خدمات مشاوره، منتورینگ و کوچینگ متخصصان و صاحبنظران این حوزه بهره مند شدند و در نهایت 7 تیم ماسک فیلتر دار سورین، گن هوشمند پایش سلامت مادر و جنین ایلیثیا، گجت هوشمند سلامت آکو، دستگاه رگ یاب vein show، دستگاه احیا قلبی ریوی پیشرفته، دستگاه بادی آنالایزر و دستگاه جابجا کننده و تغییر دهنده وضعیت بیمار بر روی تخت به عنوان تیم های برگزیده انتخاب و از آنها قدردانی شد.

مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.