دست هایی متجاهلانه تیشه به ریشه داروساز می زنند/ جای بسی تاسف به ابطال تعرفه خدمات دارویی

به گزارش نشریه درمان یاب، دکتر جمشید سلام زاده، رئیس انجمن داروسازان بالینی و عضو هیئت مدیره نظام پزشکی تهران طی نامه ای به دکتر ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی در اعتراض به ابطال تعرفه خدمات دارویی آورده است:

استاد گرامی، متاسفانه همانگونه که مستحضرید هیات عمومی دیوان عدالت اداری در اواخر سال گذشته مصوبه ای مبنی بر ابطال تعرفه کلیه خدمات دارویی اعم از تعرفه حق فنی داروسازان در داروخانه های شهری و نیز خدمات مشاوره ای و تخصصی که توسط متخصصین داروسازی بالینی در بخش های بالینی مراکز بیمارستانی ارائه میشود را به تصویب رسانده و ابلاغ نمود و در حال حاضر نیز سازمان تعزیرات، با فشار بر داروخانه ها و دانشگاه ها مصر بر اجرای آن شده است.

قطعا صدور رای مذکور از سوی دیوان، حکایت از مظلومیت جامعه داروسازی کشور و ناشی از تجاهل و یا خدایی ناکرده غرض ورزی افراد پشت پرده این داستان می باشد. این فرایند، بی شک مغایر با تمامی اصول علمی و متقن خدمات دارویی در دنیا بوده و قطعا به اضرار جانی و حتی مالی بیماران منتهی خواهد شد.

موضوع، نه تنها نادیده گرفتن حقوق حقه یکی از صنوف مظلوم جامعه پزشکی است بلکه تهدید سلامت عمومی جامعه محسوب می شود. لذا قطعا در این برهه از سازمان نظام پزشکی و رئیس محترم آن انتظار می رود قاطعانه و با استدلال محکم در برابر این رای ایستادگی نماید.

اینجانب به نمایندگی از جامعه داروسازی و منتخب داروسازان تهران از جنابعالی استدعا دارم واکنش رسمی و قانونی در این خصوص را به منصه ظهور رسانده و از حقوق جامعه داروسازی کشور و نیز حقوق بیماران سرپایی و بستری در بیمارستان که بواسطه این رای از خدمات مشاوره و مراقبت های دارویی حین بستری، محروم می شوند، محافظت فرمایید و مراتب اعتراض سازمان نظام پزشکی را به ریاست محترم دیوان، ریاست محترم قوه قضائیه، رئیس جمهور محترم و وزیر محترم بهداشت منعکس فرمایید.

مایه تاسف است در حالی که تمام دنیا در راه ارتقای نقش داروسازان در ارائه خدمات دارویی حرکت نموده و با وضع قوانین و ضوابط مختلف سعی در بهره مندی بیشتر نظام سلامت از دانش و تجربیات ایشان در مراکز بیمارستانی و داروخانه های شهری را دارند، دست هایی متجاهلانه و یا مغرضانه دقیقا در مسیر تضعیف حضور آنها و عملا حذف ایشان گام برمی دارند. آیا اگر از فردا، داروسازان فقط دارو را در کیسه بریزند و بدون هیچ دستوری در خصوص دوز مصرف، روش صحیح مصرف، شرایط نگهداری، تداخلات دارویی، زمان‌مناسب مصرف، توصیه های غذایی مرتبط با تداخلات دارویی، راهکارهای کاهش عوارض احتمالی دارو، و … تحویل بیمار دهند، چه کسی پاسخگوی مشکلات بعدی بیمار خواهد بود. اگر قرار است داروخانه به عنوان سوپرمارکت دیده شود، وای به حال بیماران و وای بحال علم داروسازی و فارماکولوژی!

اگر قرار است اثرات شفاف و واضح ارائه مراقبت های دارویی برای بیماران بستری در بخش های بالینی بیمارستان توسط داروسازان بالینی به این راحتی به چوب حضور تشریفاتی و سوپرمارکتی رانده شود، جای بسی تاسف و اندوه که دیگر نباید از فرار مغزها و مستعدترین جوانان این مرز و بوم بنالیم! این نوع وقایع نه توهین به یک رشته یا صنف که توهین به ساحت مقدس علم و بلکه به مصداق آیه شریفه هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون نادیده گرفتن اصل مبرهن برتری علم و عالم است.

استاد گرامی، جامعه داروسازی کشور انتظار دارد به مصداق استمرار آیه فوق که میفرماید … انما یتذکر اولوا الاباب (تنها خردمندان متذکر می شوند) بر یاداوری برتری علم و عالم به مراجع ذیربط و دفاع از حق جامعه داروسازی بعنوان بخشی از بدنه نظام‌پزشکی و سلامت کشور تاکید و اقدام لازم را مبذول فرمایید.

مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.