پیشنهاد محدودیت‌های ۲هفته‌ای در تهران/ تعطیلی یک هفته ای تاثیر اپیدمیوژیکی ندارد

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه پیشنهاد برای طول مدت اعمال محدودیت‌ها در تهران ۲ هفته است، گفت: کمتر از این زمان، معنایی ندارد و تعطیلی‌های کنونی تا یک هفته دیگر باید استمرار داشته باشد؛ چرا که یک هفته از لحاظ اپیدمیولوژیک تاثیری در روند کاهش شیوع بیماری ندارد.

به گزارش درمان یاب، علیرضا زالی با بیان اینکه مطالعات در کشور نشان می‌دهد که ۳۲ درصد از مبتلایان به کرونا از سردرد شکایت دارند، گفت: همچنین بین ۱۲ تا ۱۵ درصد از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی استان تهران دچار سرگیجه و حدود پنج درصد از مراجعین دچار سکته مغزی هستند.

وی در خصوص درگیری اندام‌های مختلف بدن بر اثر آلودگی به ویروس کووید-۱۹(COVID-۱۹)، اظهار کرد: بر اساس مطالعات، بیماری کرونا از زمان ظهور تاکنون از لحاظ علائم بالینی، بافت‌های متکثرتر و متعددتری از بدن را نسبت به سایر ویروس‌ها درگیر می‌کند.

وی ادامه داد: برای اینکه این ویروس بتواند اثر بیماری زایی خود را در بدن بیمار اعمال کند باید قبل از اینکه وارد سلول شود، اتصالی با سطح سلول میزبان برقرار کند. برای برقراری این اتصال، گیرنده‌های روی سطح سلول میزبان با عنوان ACE۲ نقش اصلی را بر عهده دارند. بنابراین تمام بافت‌های بدن انسان که در جداره و غشای سلول‌هایشان این گیرنده را داشته باشند می‌توانند میزبان سلولی این ویروس باشند. بافت ریه مملو از گیرنده های ACE۲ است؛ به همین دلیل ریه یکی از مهمترین اندام های درگیر به شمار می رود.

متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سلول‌های دستگاه گوارشی، کبد، کلیه، قلب و سیستم اعصاب مرکزی نیز دارای این گیرنده‌ها هستند، افزود: در نتیجه به دلیل وجود این گیرنده‌ها، امکان میزبانی، سرایت و تهاجم ویروس به سیستم مغز و اعصاب نیز وجود دارد.

 

در اپیدمی کرونا بروز هر سردرد شدید جای شک دارد

زالی شایع‌ترین علامتی که نشان از بروز اختلال در سیستم مغز و اعصاب بر اثر ابتلا به کرونا دارد را سردرد دانست و گفت: در دوران اپیدمی کرونا در صورت بروز هر سردرد شدیدی که پیش از این تجربه‌اش را نداشته‌اید، جای شک دارد.

وی ادامه داد: مطالعات در کشور نشان می دهد که ۳۲ درصد از بیمارانی که به مراکز درمانی تهران مراجعه کرده‌اند، از سردردی شکایت می‌کردند که با تست مثبت کرونا همزمان شده بود. همچنین بین ۱۲ تا ۱۵ درصد از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی استان تهران با سرگیجه دست به گریبان بودند و حدود پنج درصد از مراجعین دچار سکته مغزی شده بودند. این اعداد تقریبا با آمار جهانی نیز مطابقت دارد.

بروز سردرد ناشی از سندرم استفاده از ماسک در دوران کرونا

این متخصص با بیان اینکه میگرن نیز ممکن است در جریان بیماری کرونا تشدید شود، گفت: سردرد ناشی از سندرم استفاده از ماسک نیز از موارد دیگری است که افراد را درگیر می‌کند، چراکه بر اثر استفاده از ماسک تنفس افراد مقداری با مشکل روبه رو می‌شود.

زالی افزود: این نوع سردرد مشخصه‌هایی دارد. اگر از لحاظ فیزیکی، بند ماسک فشار زیادی وارد کند، منجر به بروز سردرد خواهد شد که یک ساعت بعد از برداشتن ماسک این سردرد از بین می‌رود. بنابراین اگر در محیطی حضور دارید که شخصی وجود ندارد و کم خطر است، ضرورتی به استفاده از ماسک نیست.

وی در خصوص عوارض استفاده از ماسک بر میزان اکسیژن رسانی خون مغز، بیان کرد: پژوهشهای بسیاری با این موضوع در دنیا صورت گرفت. به طور بالقوه می‌توان این تئوری را مطرح کرد که استفاده از ماسک ممکن است سطح اکسیژن خون مغز را کاهش دهد، اما به تایید قطعی نرسیده است.

وی اظهار کرد: نکته بسیار مهم دیگر این است که نباید نسبت به بروز اختلالات ذهنی، تمرکز، هوشیاری و خلقی ناگهانی در افراد مسن با بیماری زمینه‌ای در دوران اپیدمی کرونا بی توجه بود.

تعطیلی یک هفته‌ای ارزش اپیدمیولوژیکی ندارد

زالی با اشاره به اینکه برای تحلیل علت وخامت اوضاع بیماری در کشور باید شرایط محیطی بررسی شود، گفت: شهر و استان تهران در یک وضعیت کاملا بحرانی به سر می‌برد. تعداد مرگ و میر، ابتلا و بستری به شدت افزایش یافته و در کمتر از ۱۰ روز عدد میزان فوتی، ابتلا و بستری در تهران با آمار سه تا ۴ هفته‌ای در پیک دوم برابری می‌کند.

وی ادامه داد: از طرفی مطالعات نشان می دهد که رابطه مستقیمی میان میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی و ابتلا به کرونا وجود دارد.

میزان استفاده از ماسک در تهران حدود ۵۵ درصد است

فرمانده مقابله با بیماری کرونا در تهران، تصریح کرد: در حال حاضر در تهران میزان استفاده از ماسک حدود ۵۵ درصد است. در برخی مناطق پرتراکم استان و مراکزی از جمله مترو امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی وجود ندارد. به همین دلیل معتقدیم باید محدودیت‌های جدی تر با زمانی طولانی تر اعمال شود.

زالی بیان کرد: از طرفی پیشنهاد برای طول مدت اعمال محدودیت‌ها ۲ هفته است؛ چراکه کمتر از این زمان، معنایی ندارد و تعطیلی‌های کنونی تا یک هفته دیگر باید استمرار داشته باشد، چرا که یک هفته از لحاظ اپیدمیولوژیک تاثیری در روند کاهش شیوع بیماری ندارد.

ابلاغ جرایم تخلفات پروتکلی تا پایان هفته

وی تصریح کرد: دورکاری نیز همچنان از جمله موارد پیشنهادی ستاد مقابله با کرونا در تهران است، چراکه با دورکاری، سفر ، فشار حمل و نقل عمومی، میزان ابتلا در ادارات و به طور کلی میزان چرخش ویروس کاهش می یابد.

بنابراعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زالی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، در پایان گفت: اعمال جریمه نیز برای متخلفانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، در تهران به صورت آزمایشی انجام و میزان، نحوه تخصیص و نحوه اعمال جرایم زیر نظر وزارت کشور و وزارت بهداشت مشخص می‌شود و بعد از تصویب ستاد ملی برای اجرا، تا پایان هفته جاری ابلاغ خواهد شد.

مطالب مرتبط

نظرات بسته شده است.